Pilates

Pilates nedir? Nasıl yapılır?

Pilates nedir? Nasıl yapılır?

Neden Pilates? Avantajları neler?

Pilates Hayatınız her döneminde eklem, kas ve kemiklerinizi koruduğunu göreceksiniz. Karın kaslarını ve sırt bölgelerini güçlendirip sağlam bir iskeletinizin olmasını sağlar. Avantajlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • 3 derste farkı hissetmeye başlayıp vücudunuzdaki değişiklikleri  10 ila 20 derste ciddi şekilde görebilirsiniz.
  • Yağ kaybının yanısıra kaslarınız iyice güçlenir ve zinde bir bedene sahip olursunuz. Kaslar güçlendiği için metabolizmanız hızlanır, Vücut ince görünüm alırken, kas kütlesi artar ve kilo kaybı yaşamazsınız Böylece daha sıkı bir vücuda sahip olursunuz.

Pilates dersi kimden alınmalıdır?

Öncelikle bu dersi uzmanından yani Pilates Eğitmeninden almalısınız. Eğitmenin geçerli bir kurumdan sertifikası olduğuna dikkat edin. Ancak bu şartlara sahip bir eğitmen insan anatomisine hakim olabilir.

pilates

Diğer incelme yöntemlerinden farkı nedir?

Pilates’te daha çok anatomik hizalama yaklaşımı hakimdir böylece metabolizmanız artar. Kaslarınız çalıştıkça enerji tüketiminiz artar ve yağ yakımınız hızlanır.

Kilo verme yöntemi ya da yağ yakıcı bir yöntemden ziyade daha çok vücudu sıkılaştırmaya ve vücuda esneklik kazandırmaya yönelik bir yöntemdir.

Kimler yapabilir?

Her yaştaki insan yapabilir. Hamileler için konsantrasyon ve nefes çalışmaları yapılabilir. Sonrasında kasların güçlenmesiyle vücut duruşunu desteklenir ve kas kontrolü sayesinde sakatlanma riskiniz azalır.

Ne sıklıkla ve nasıl yapılmalıdır?

Önce haftada iki gün 50 dakika, daha sonra haftada 4 gün günde 30 dakika yapılabilir. Üç haftada 2 cm uzamayla etkisini gösterebiliyor. Aletli ve aletsiz yapılabiliyor ve aletli özel makinaların üzerinde egzersiz hareketleri yapılabilip, küçük ağırlıklar kullanılarak da hareketler yapılabilmektedir. Aletsiz olarak da mat üzerinde küçük, çember, büyük lastik top, bant kullanılabiliyor. Bu sayede kalça ve bel hastalıkları gideriliyor, kemik direncini azaltıyor, ostreoporozda kas kütlesini artırıp kemik direncini arttırıyor. Ayrıca Pilates’te en önemli faktör denge olduğundan diğer sporlar gibi yemekten 1 saat sonra yapılıp,bittikten sonra 5 dakika gevşeme yapmak gerekiyor.

Sadece hareketlere yoğunlaşmalı, vücudun nasıl çalışıp hangi kasların kullanıldığına dikkat edilmesi gerekiyor.

Pilates’te kontrol çok önemli olup gösterilen hareketlerin mutlaka aynı şekilde yapılması gerekiyor.

Doğru hareketler bel, göbek ve karın çevresinde esneme ve uzamayı sağlıyor.

Pilates’in acele edilmeden, her noktadan geçilerek, duraksamadan yapılması gerekiyor.

Göğüs kafesinin kapalı olması gerekiyor.