Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme

Sindirim sistemi sorunlarından kurtulun!

Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme

Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme: Sindirim sistemimiz ağızdan başlayarak anüse kadar devam eden bir yoldur. Ağızda dişler yoluyla öğütülen ve tükürük salgı bezleriyle ıslatılıp çözündürülen yiyeceklerin sırasıyla; yutak, yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklardan geçerek çıktıkları yolculuk anüsten dışarı atılarak son bulur.

Sindirim sistemimiz besinlerin sindirimi ve vücut için kullanılacak forma dönüşümüne yardımcı olan ve vücut için hayati önem arz eden bir görev üstlenmiştir. Gastrointesinal sistem(GİS) yani sindirim sistemini bütünü ile ele alırsak bu sistemin herhangi bir kısmında meydana gelen hastalık ve ya tahribat

Örneğin;

  • Diş çürükleri,
  • Ağızdaki irrite bölgeler,
  • Uçuklar,
  • Gastroözafagual reflü,
  • Gastrit,
  • Ülser,
  • Gastrointestinal sistem(GIS) hastalıkları

Başta iştahımızın azalmasına sonrasında tüketimimizin düşmesiyle devam ederek bağışıklık sistemimizin zayıflamasıyla besinlerdeki emilimin bozulması ve vücudumuzun besinlerden faydalanma miktarlarındaki düşüklük, malnütrisyon (kötü, yetersiz beslenme) gibi durumlara sebebiyet verir. Böyle bir durumda doktorunuz ve diyetisyeniniz ortak bir çalışma yürüterek vücudunuz için en gerekli tedaviyi sizin için sağlamakla yükümlüdürler.

DİYET TEDAVİSİ

Diyetisyeniniz mutlaka vücudunuz için gereken Kalori, Protein, Karbonhidrat, Yağ, Mineral ve Vitamin-   leri doğru miktarlarda içeren günlük menünüzü hesaplayarak tüketmenizi sağlamalıdır. Hastalığınızı azdıran ya da tetikleyen besinler tüketiminizi engellemek adına menünüzden çıkarılmalıdır. Böyle bir beslenme tedavisi ilk elden bağışıklık sisteminizi güçlü kılarak iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Hastalıklar bilindiği üzere beraberinde bir çok komplike hastalıkları da getireceğinden bu hastalıklarla mücadele edebilmek için mutlaka yeterli enerji ve besin öğelerinin kişinin için ihtiyacı dahilinde hesaplanmış ve sağlanmış olması gerekmektedir. Bu durumda tedavinin ilk halkası yine beslenme tedavisidir.