Zayıflamak İçin Beslenme Önerileri

Dikkate alınması gereken öneriler!

Zayıflamak İçin Beslenme Önerileri

Zayıflamak İçin Beslenme Önerileri;  Sadece Zayıflamak ile Sağlıklı zayıflamak binim için 2 farklı terimdir. Sağlıklı zayıflamak için mutlaka bu işin uzmanı olan diyetisyenlerden yardım almalısınız. Zira sadece yiyecekleri bilinçsizce kısarak verilen kilolar hop tekrar fazlasıyla geri geliyor dostlar.

Sağlıklı zayıflamak için diyetisyeniniz vücut analizlerinizi yapmalı burada yağ kütleniz, kas kütleniz, kemik yoğunluğunuz, bazal metabolizma hızınız, vücut kitle indeksiniz, ideal kilonuz gibi ayrıntılı ölçümler değerlendirilir. Bu ölçümler ve beraberinde Kan tahlil sonuçlarınız ve tüketim alışkanlıklarınız ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmeli sizin için ihtiyacınız dahilin de en uygun beslenme planı hazırlanarak ideal hızda kilo kaybı hedeflenmelidir.

Kilo dediğimiz değer ise vücudumuzda kaybedilmeye müsait yağ, kas, sıvı ağırlıklarından ibarettir. Bizim isteğimiz kilo kaybımızın mümkün olduğunca Yağ dokusu kaybı olarak gerçekleşmesidir.

Yağdan kilo kaybedebilmek için mutlaka buna uygun ve size uyan miktarlarda doğru protein ve karbonhidrat ve yağ dağılımı içeren diyet programı ve beraberinde yağ yakımına uygun ve size uygun egzersiz programı uygulamaktır.

Bilinçsizce yapılan kalori kısıtlamaları metabolizma hızınızın düşmesine vücuttan istenmeyen kas ve sıvı kayıplarına sebebiyet vermesi dolayısı ile sizin yalancı kilo kaybı yaşamanıza sebep olur biraz önce bahsettiğimiz gibi sonra bu kütleler hop hızlıca geri kazanılacaktır.

Bu konuda daha birçok şey söylenecekken konuyu fazla uzatmadan önerilerimize geçelim:

  • Az az sık sık beslenmeliyiz (günde 5-6 öğün)
  • Yiyeceklerimizin yağ miktarlarını azaltmalıyız.
  • Pişirme tekniklerimizi değiştirmeliyiz.
  • Vücudumuzun ihtiyacı kadar su tüketmeliyiz.
  • Mutlaka kardiyo egzersizleriyle desteklemeliyiz.( yürümek, koşmak, yüzmek, ip atlamak, bisiklet sürmek, halay çekmek gibi)
  • Kalori ve yiyecek miktarlarını zayıflamak uğruna bilinçsizce kısmamalıyız evet yiyecekleri fazlasıyla azaltmak kilo kaybettirmez en can alıcı nokta budur. Sık sık karşılaştığımız hatadır bu çorba salata doyurdu yoğurduma etime dokunmadım. Uyarıyoruz zaten kalori yönünden kısıtlamaya gidilmiş bir diyeti daha da kısmak niye!
  • Sabırlı olmalıyız. Bu bir sağlıklı beslenme sürecidir.1 haftalık verilen kiloya değil 1 aylık değerlendirmeler yapmalısınız. Zira vücudunuz 1 hafta kilo kaybetmeyip sonraki hafta iki haftalık performansı gösterebilir.
  • Kaliteli kilo kaybını hedeflemeliyiz. Çünkü 1 kg yağ ile 1 kg kas kütlesinin hacimleri arasında büyük fark vardır. Yağlar daha çok hacim kapladığından yağ kaybında vücudunuzdaki incelme daha fazla olacaktır.